Топ 10 найкращих українських мультфільмів для дітей
Багато дітей звикає до популярних іноземних мультгероїв, але українські персонажі також мають чимало чого запропонувати. Котигорошко та Кожум’яка — це справжні супергерої, чиї пригоди не менш захопливі та незабутні. Вони не лише розважають, а й знайомлять дітей з українською культурою та традиціями. До того ж, деякі українські мультфільми вже здобули визнання на міжнародному рівні, полонивши серця дітей по всьому світу, навіть якщо ті й не здогадуються про їхнє українське походження. Відкрийте для своїх дітей світ чарівних українських мультфільмів, де кожна історія сповнена пригод та неймовірних героїв.
Халабудка (2014)
«Халабудка» Манука Депояна — це зворушлива історія про маленький будиночок, який стає непотрібним у сучасному місті зі скла та бетону. Цей мультфільм отримав спеціальний приз на австрійському фестивалі Alpinale.
З одного боку, це історія про вдячність та пам’ять, про забутих пращурів, адже часи Халабудки минули, і його оточують діти та онуки, які вважають його чужорідним. З другого боку, маленький будиночок на вигляд та за поведінкою скоріше нагадує безпосереднього та життєрадісного малюка, який почувається покинутим.
Халабудка шукає своє місце у світі, знаходить інші самобутні будівлі — традиційне національне житло. Врешті-решт, він розуміє, що неповторна будівля завжди цікавіша за однакові багатоповерхівки.
Чого вчить мультфільм: оригінальність не застаріє.

Мультики українською мовою - Халабудка - сучасна українська анімація
Моя країна Україна — мультсеріал (2014)
"Моя країна Україна" — чудовий анімаційний серіал, який підійде для дітей молодшого та середнього шкільного віку. Цей мультсеріал привертає увагу тих, хто цікавиться українським фольклором і бажає дізнатися більше про рідний край. Це один з перших українських анімаційних серіалів, що має особливу атмосферу і розповідає про різноманітні куточки України.
Кожна 3-хвилинна серія — це окрема казка, легенда чи міф про конкретне місце в Україні, будь то місто, село, поле чи ліс. У пластиліновому форматі мультфільму Сашко Лірник та Кіт Воркіт мандрують Україною, пізнаючи на власному досвіді казкову специфіку кожного пункту свого шляху.
Приміром, Кривий Ріг зветься так, бо козак Іван Ждан зламав чорту ріг. На Керченському півострові зачакловані принцеси перетворилися на одудів. На дні озера Пісочне на Волині ховається підводний замок, утворений з чистої води, що виникла з чистих думок. А в лісах на Рівненщині можна знайти уламки сонця, яке впустив мисливець, дізнавшись, що його кохана, донька лісового демона, вийшла заміж за іншого.
Чого вчить мультфільм: у кожного, на перший погляд, звичайного місця є своя казка.
Пригоди Котигорошка та його друзів (2014)
У мальованому серіалі Ярослави Руденко-Шведової кожен козак володіє власною силою, пов'язаною зі стихією. Вернигора може перевертати гори, Вернидуб обертається на дерево та керує рослинами, а Крутивуса слухається вода в річках, водоспадах і хмарах. Вони літають, як супермени, і трансформуються на кшталт знайомих дітям персонажів. Котигорошко — сміливий і сильний герой, а Хвалько-Одуд, який розповідає історії від імені автора, нагадує Віслюка зі «Шрека».
Герої мандрують народними казками, переосмисленими на сучасний лад. Підлеглі негативного Лісовика нагадують бактерії, що забруднюють озеро та ліс. Чортиця Пекля причарувала Котигорошка і збирається втринадцяте вийти за нього заміж. Ця метафора показує, що коли чоловіки їй набридають, вона перетворює їх на дерева, які дають врожай золота. Велетень, якого ніякими силами та чарами неможливо перемогти, виявляється самотньою дитиною, чиї батьки на заробітках: під землею створюють підземні ріки та будують нові скелі. З гігантським малюком легко домовитися, якщо подарувати йому іграшки.
Чого вчить мультфільм: справжня суперсила — у розумінні чужих потреб.

Хто боїться дядечка Бабая (2014)
"Хто боїться дядечка Бабая" — спірний мультфільм, що отримав чимало негативних відгуків за заплутаний сюжет, надто «кислотні» кольори та химерні образи. Проте це перший український повнометражний анімаційний фільм тривалістю 70 хвилин (хоча пізніше його поділили на серії). Тематика опрацювання страхів є дуже важливою для дітей дошкільного віку 5-6 років, тому "Бабай" може їм сподобатися і принести користь.
Головна героїня, проста дівчинка Свєта, перемагає Бабая, Відьму та Чорта. Вона дещо чарівна, адже вилупилася з чарівного яйця та надто швидко виросла, але загалом виглядає і поводиться так, щоб юні глядачі могли ототожнити себе з нею. Бабай не лише лякає і викрадає бабусю та дідуся дівчинки, він може з’явитися будь-де. Наприклад, добрий дідусь-казкар, який розповідає всю цю історію, наприкінці виявляється замаскованим злим Бабаєм. Проте він безсилий проти тих, хто не боїться.
Ще один плюс мультфільму — нагадування про обережність. Спілкування з незнайомцями, а також приймання від них іграшок чи солодощів може мати негативні наслідки. Важливо зазначити, що над діалогами працювала письменниця Софія Андрухович. Також варто згадати традицію української мультиплікації, коли персонажів озвучують зірки. У цьому мультфільмі за голови Змія Горинича говорять популярні гумористи, «кролики» Володимир Данилець та Володимир Моісеєнко, за відьму — Ірма Вітовська, за чорта — Остап Ступка. У російськомовній озвучці за Бабая — Потап, а за відьму — Настя.
Чого вчить мультфільм: страх можна перемогти, якщо дивитись йому у вічі.
Ескімоска (2013-2016)
"Ескімоска" став першим 3D-мультсеріалом в Україні, де всі герої та природа об’ємні. Дівчинка Ескімоска, її маленький брат та друзі — білий ведмідь і олень — живуть у чарівній Арктиці, де, здавалося б, мало розваг. Але маленька компанія вміє тішитися життю. Кожного разу, коли океан виносить на берег незнайомий предмет, такий як підзорна труба, аптечка чи бінокль, це стає початком захопливих пригод.
Головна справа дітей до 3 років — маніпулятивна діяльність, тобто освоєння способів дій з різними предметами. Саме цим і зайнята Ескімоска — після кумедних помилкових спроб вона демонструє, як користуватися певним предметом та яка з нього користь.
Режисером 1-го сезону був Олексій Шапарєв, а 2-4-го — Євген Єрмак.
Чого вчить мультфільм: спроби рано чи пізно будуть винагороджені.
Буба (2014-2019)
"Буба" — ще один 3D-персонаж, який народжувався важко. Спочатку, у 2013 році, кумедний інопланетянин Буба лише чхав, грав з повітряними кульками, танцював та нюхав квіточку. Щоб зробити перші п’ять серій, Сергій Горобець з командою шукали фінансування на краудфандинговій платформі.
Автори надавали сувеніри чи бонуси за кожен вкладений долар. Спонсори отримували стікери, диски, блокноти, футболки, м’які іграшки, чохли на мобільники та кубки. Серіал вдалося запустити, і він став настільки популярним, що лише одна серія за місяць зібрала 10 млн переглядів.
"Буба" призначений для дітей 1-3 років, тому в ньому майже немає слів (окрім "Cool!", тобто "круто"). Дуже виразна міміка та рухи викликають симпатію у малят. Білосніжний пухнастик Буба продовжує справу Ескімоски: перевіряє, що робити з різними предметами. Звісно, він погано розуміє, що й до чого, тому потрапляє в кумедні ситуації.
Чого вчить мультфільм: усього можна навчитися методом спроб та помилок.
Дейв і Ава (2015-2019)
"Дейв і Ава" — ще один 3D-мультсеріал для малечі, який зацікавить як тих, хто лише вчиться розмовляти, так і дітей 3-5 років. За допомогою дитячих пісень глядачі вивчають літери, цифри, кольори та форми. Львівські аніматори створили хлопчика, зодягненого в костюм цуценяти, та дівчинку, яка переодяглася в кошеня. З ними трапляються різні ситуації зі старовинних віршів для наймолодших, представлені у сучасному форматі.
Тваринки у мультфільмі такі милі, чарівні та кумедні, що котики з соцмереж губляться на їхньому тлі. Недарма за півтора місяця мультфільм зібрав 15 млн переглядів.
Є одне «але»: мультфільм створено для англомовної аудиторії, тому імена, реалії та фольклор орієнтовані на США. Однак, українським малюкам це теж може бути корисним — з такими персонажами весело вчити англійську мову.
Чого вчить мультфільм: англійської мови.
Козаки. Футбол (2016), Козаки. Навколо світу (2018)
2D-анімація здатна конкурувати з об’ємними світами, особливо коли йдеться про відродження легендарних Тура, Ока та Грая, які стали народними улюбленцями ще в 1967 році. Цього разу їх намалював той самий художник, що і в 70-ті роки — Едуард Кірич. Потім малюнки зацифрували й анімували, а режисером виступила Марина Медвідь.
Спочатку відроджені козаки грають у футбол у 26 країнах (по одній на кожну серію). На них чекають пригоди, які вимагають завзяття, кмітливості та винахідливості. Козаки знайомляться з національним колоритом різних країн і допомагають людям та тваринам.
У серіалі "Козаки. Навколо світу" з'явилися ще три серії, де футбол зник, але залишилися самі мандри. Коали, Дракула чи Лох-Неський монстр — з ким би не зустрілися герої, вони вийдуть з ситуації з гідністю та гумором.
Чого вчить мультфільм: гумор та добро не зважають на кордони.
Україна. Нескорені міста. Правдива історія
Анімаційний проєкт "Україна. Нескорені міста. Правдива історія" розповідає про українські міста, які постраждали під час війни з Росією. У 5-хвилинних епізодах проєкт показує історичні пам'ятки в контексті сучасної реальності, створюючи паралель між минулим і сьогоденням.
У першій частині кожного епізоду головні герої мандрують містами, допомагаючи дітям зануритись у захопливий світ української історії та відчути героїзм минулого. У другій частині, в легкій та доступній для дітей формі, уникаючи чутливих зображень, показано реалії заподіяної шкоди українським містам і культурним пам’яткам. Новий сезон познайомить дітлахів з такими містами, як Маріуполь, Луганськ, Херсон, Донецьк, а також Автономною Республікою Крим.
Проєкт "Україна. Нескорені міста. Правдива історія" призначений для дітей віком від 6 до 12 років, а також для батьків, вчителів і всіх, хто прагне навчити молодше покоління цінувати культурну спадщину та пам'ятати історію України. Анімація має бути цікавою та пізнавальною і для іноземного глядача, адже розповідає про внесок України в культурну та наукову спадщину світу, а також про героїчний спротив українців під час війни з Росією.
Безпечні канікули та Суперкоманда проти мін
Ми — Суперкоманда. Наша місія — навчити всіх дітей на планеті уникати небезпеки.